The Generals of WWII

Generals from Latvia Flag for Latvia
Portrait of General Roberts Dambītis

Dambītis, Roberts


* 2nd of May 1881

† 27th of March 1957


1920-04-01 Colonel
1935-06-11 General


1918-XX-XX Minister of War
1918-XX-XX 1919-XX-XX Deputy Minister of Defence
1918-XX-XX 1919-XX-XX Chief Army Intendant
1919-XX-XX 1920-XX-XX Chief of Supply, Liepaja Military District
1920-XX-XX 1921-XX-XX Chief Army Economic Department
1921-XX-XX 1924-XX-XX Member Military Council, Ministry of War
1924-XX-XX 1929-XX-XX Attached to the General Staff
1929-XX-XX 1933-XX-XX Chief Mobilisation Section, Army Intendant's Department
1933-XX-XX 1935-XX-XX Chief Intendant, Supply Department
1935-XX-XX 1939-XX-XX Deputy Chief General Staff
1939-XX-XX Retired
1940-XX-XX Recalled
1940-06-19 1940-09-27 Minister of War
1941-07-20 1945-XX-XX German prisoner in Sachsenhausen Concentration Camp
Picture source: Courtesy of Valdis J. Kursietis