The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Ivan Fedotovich Lunev

Lunev, Ivan Fedotovich

Major-General

* 13th of February 1896

† 23rd of February 1962

(Иван Федотович Лунев)

Promotions

1942-12-20 Major-General of Quartermaster Service
1943-10-29 Major-General

Service

1933-03-XX 1934-06-XX Commanding Officer 28th Cavalry Regiment
1934-06-XX 1935-05-XX At the disposal of the Main Directorate
1935-05-XX Deputy Head of Stavropol Military Horse-Breeding Centre No. 3
Head of Stavropol Military Horse-Breeding Centre No. 3
1937-11-XX Head of Dubovsk Military Horse-Breeding Centre
1937-11-XX 1940-11-XX Head of Military Horse-Breeding Centre, 1st Horse Army
1940-11-XX 1941-04-XX Deputy Commanding Officer 32nd Cavalry Division
1941-04-XX 1941-08-XX Commanding Officer 219th Mechanized Rifle Division
1941-08-XX 1941-09-XX Commanding Officer 219th Rifle Division
1941-09-03 1941-09-30 Commanding Officer 295th Rifle Division
1941-10-XX 1942-04-XX Under the investigation of People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1942-04-XX 1942-05-28 In reserve
1942-05-28 1942-09-09 Commanding Officer VIII Cavalry Corps
1942-10-XX 1943-07-XX Deputy Commanding Officer for Rear Service 3rd Army
1943-07-XX 1945-05-XX Deputy Commanding Officer for Rear Service 6th Army
1945-05-XX 1945-12-XX Deputy Commanding Officer for Rear Service 65th Army
1945-12-XX 1946-05-XX At disposal of the Commander in Chief of Rear Service
1946-05-XX Retired
Picture source: http://mechcorps.rkka.ru