The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Brigadier-General Hugh Cort

Cort, Hugh

Brigadier-General

* 3rd of August 1897

† 26th of September 1974

(Regular Army)

Promotions

1941-09-15 Lieutenant-Colonel (Army of the United States)
1942-07-06 Colonel (Army of the United States)
1942-11-24 Lieutenant-Colonel
1945-05-01 Brigadier-General (Army of the United States)
1946-03-05 Termination of rank Brigadier-General (Army of the United States)

Service

1942-XX-XX Assistant Chief of Staff, 77th Infantry Division
1943-XX-XX Chief of Staff, 77th Infantry Division
1943-XX-XX Chief of Staff, Headquarters US European Theater of Operations
1943-XX-XX Chief of Staff, VII Corps 44 : Chief of Staff, XIX Corps
1944-12-XX Chief of Staff, 24th Infantry Division
1946-XX-XX Commanding Officer Artillery, 24th Infantry Division
1949-XX-XX 1950-XX-XX Chief of Arkansas Military District
1954-XX-XX Commanding General 37th Infantry Division
1954-XX-XX Retired