The Generals of WWII

Generals from USA Flag for USA
Portrait of Major-General Richard Cox Coupland

Coupland, Richard Cox

Major-General

* 14th of December 1893

† 10th of January 1988

((USAAF/USAF)

Promotions

1940-10-26 Lieutenant-Colonel
1942-02-01 Colonel (Army of the United States) promotion: 18.03.1943 Brigadier-General (Army of the United States)
1948-04-02 Colonel
1948-06-11 Brigadier-General (Dated back to 1945-01-22)
1948-12-21 Major-General (Temporary)

Service

1940-07-XX 1940-11-XX Member of the Plans Division, Office of the Chief of the Air Corps
1940-11-XX 1942-10-XX Ordnance Lliaison Officer with the Material Division, Office of the Chief of the Air Corps
1942-10-XX 1943-02-XX Chief of the Accessories & Equipment Section, Office of the Assistant Chief of Staff, Headquarters US Army Air Forcess
1943-02-XX 1946-03-XX Air Ordnance Officer, Headquarters US Army Air Forcess
1946-03-XX 1946-06-XX Chairman of the Army Air Forces' Material & Services Planning Board
1946-06-XX 1947-11-06 Air Ordnance Officer, Headquarters US Army Air Forcess
1947-11-06 1948-06-XX Air Ordnance Officer, Ordnance Department to the Air Force
1948-06-XX 1950-04-XX Director of Armament for the Air Force
1950-04-XX 1951-XX-XX Commanding General of Air Material Armament Test Center, Eglin Air Force Base 00.08.51: Retired