The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Marshal of Artillery Vasilii Ivanovich Kazakov

Kazakov, Vasilii Ivanovich

Marshal of Artillery

* 17th of July 1898

† 25th of May 1968

(Василий Иванович Казаков)

Promotions

1939-11-05 Kombrig
1940-06-04 Major-General of Artillery
1942-11-17 Lieutenant-General of Artillery
1943-09-18 Colonel-General of Artillery
1955-03-11 Marshal of Artillery

Service

1939-XX-XX Commanding Officer Artillery, XXI Rifle Corps
1941-XX-XX Commanding Officer Artillery, VII Mechanized Corps
1941-07-XX 1942-XX-XX Commanding Officer Artillery, 16th Army
1942-07-XX 1942-XX-XX Commanding Officer Artillery, Briansk Front
1942-XX-XX Commanding Officer Artillery, Stalingrad Front
1942-XX-XX Commanding Officer Artillery, Don Front
1943-XX-XX Commanding Officer Artillery, Central Front
Commanding Officer Artillery, Belorussian Front
1944-XX-XX Commanding Officer Artillery, 1st Belorussian Front
1945-XX-XX 1950-XX-XX Commanding Officer Artillery, Soviet Occupation Forces in Germany
1950-03-XX 1952-01-XX First Deputy Commander in Chief of Artillery
1952-01-17 1953-03-XX Commander in Chief of Artillery
1953-04-XX 1958-10-XX Deputy Commander in Chief of Artillery
1958-08-16 1965-04-XX Commander in Chief Air Defence Forces, Ground Forces
1965-XX-XX 1968-XX-XX Inspector-Counsellor, Group of Inspector-Generals, Ministry of Defence
Picture source: http://mechcorps.rkka.ru