The Generals of WWII

Generals from Soviet Union Flag for Soviet Union
Portrait of Major-General Iosif Iakovlevich Lorkish

Lorkish, Iosif Iakovlevich

Major-General

* 1st of August 1905

† 1968

(NKVD)

(Иосиф Яковлевич Лоркиш)

Promotions

1939-01-08 Captain of State Security
1942-07-22 Major of State Security
1943-02-14 Colonel of State Security
1944-11-02 Major-General

Service

1938-11-XX 1940-10-XX Chief of 11th Branch, 4th Section, Main State Security Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1940-10-XX 1941-02-12 Chief of 8th Branch, 4th Section, Main State Security Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1941-02-28 1941-09-10 Deputy Chief of 3rd Section, Special Sections Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs
1941-09-10 1942-01-10 Chief of 6th Section, Special Sections Directorate, People's Commissariat of Internal Affairs NKVD
1942-01-XX 1942-05-02 Deputy Chief of NKVD Special Section, Volkhov Front
1942-05-02 1943-04-XX Deputy Chief of NKVD Special Section, Leningrad Front
1943-04-XX 1945-07-22 Deputy Chief of Counter-Intelligence Section SMERSH, Leningrad Front
1945-07-22 1946-XX-XX Deputy Chief of Counter-Intelligence Section SMERSH, Leningrad Military District
1946-XX-XX 1948-09-XX Deputy Chief of Counter-Intelligence Section, Leningrad Military District
1948-09-XX 1948-11-XX At disposal of the Personnel Directorate, Ministry of State Security MGB
1948-11-XX 1951-05-25 Deputy Chief of Counter-Intelligence Section, Carpathian Military District
1951-05-25 Retired
Picture source: From: 'Kto rukovodil organami gosbezopasnosti 1941-1954' by N.V. Petrov, 2010